Tárnok utca 3.

A Várnegyedben található klasszicista ház kapualja egy titkos oázisba vezet, ahol gránátalmafát is találunk, a több száz éves pincébe az eredeti falépcsőkön juthatunk le, a kert falai pedig a középkori ház maradványai. Olyan ez a kert, mintha összegyúrták volna a középkort, a 17. századot és a mediterrán hangulatot. Mai formáját a 60-as években nyerte el, miután a háborúban teljesen szétlőtt házban és a telekben Makrisz Agamemnon és id. Janáky István – ő tervezte a Palatinus Strandfürdőt – megtalálta a lehetőséget. A görög származású szobrászművész már régóta szeretett volna saját műtermet, a II. világháborúban szétlőtt ház romjaiból ezt megvalósították. A ház történetéről itt írtunk bővebben.
SZEVA-kertek

Az újbudai SZEVA a Szabolcska Mihály, az Eszék és a Vásárhelyi Pál utca tömbjét és az itteni lakók lelkes, közösen kertelő közösségét jelenti. Persze sokkal többről van itt szó, mint egyszerű kertészkedésről: a közös belső udvarok mentén szerveződő csapat különböző, kerthez vagy városi zöldfelülethez köthető, szemlélet- és közösségformáló munkát végez azzal a céllal, hogy a lakótársak a kerteken keresztül tudjanak kapcsolódni egymáshoz és a városi környezethez. Mi a Budapest100 hétvégéjén jártunk náluk, így a saját szemünkkel láthattuk a városi oázisként működő buja kerteket, amelyek közül sokban zöldségpalántákat is láttunk, amiket a kertvárosi családi házak is megirigyelhetnének. Itt írtunk róluk bővebben.
Tütü Tangó kert café

A Benczúr utcában, a Szakszervezetek Háza alsó szintjén találjuk ezt az alteros-művházas helyet, aminek meglepően nagy a kertje, sűrű és nagyon zöld a növényzete, ami azért is jó, mert így kevésbé zavaró, hogy magas irodaépületek veszik körbe. Sőt, a Tütü Tangó kerítésfalát sokszor képzőművészeti munkák borítják, ez pedig még izgalmasabbá teszi a helyet. A négyemeletes bérpalotát egyébként 1910-ben építtette Székács (Schwarz) Antal üvegkereskedő és üveggyáros, a terveket pedig sógora, Medgyes (Messinger) Alajos készítette el premodern, szecessziós stílusban.
Teréz körút 25.

A Nagykörút forgatagában sétálgatva nem biztos, hogy azon gondolkodunk, melyik épület rejti a legszebb pesti udvart, de ha a Teréz körút 25. bérpalotája elindulna a címért, nagy valószínűséggel megnyerné. A Schmahl Henrik tervezte épület lodzsás kialakításával, a boltívekkel, az oszlopokkal és a gangokról leomló vadszőlővel egy reneszánsz palota is lehetne, de valójában lakóépületnek tervezték. Az építész egyébként még hét másik házat tervezett a Teréz körútra, de ő készítette az Uránia Filmszínház és a Párizsi udvar koncepcióját is.
A Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum kertje

A múzeum kapuját átlépve olyan érzésünk lehet, mintha több ezer kilométert utaztunk volna egy perc alatt, és megérkeztünk volna Ázsiába. Pagoda, holdkapu és egzotikus növények sokasága fogad itt minket, s bár az alapterület nem túl nagy, az eldugott, romantikus kis szegletek és a kacskaringós ösvények kárpótolnak mindenért. Hopp Ferenc az 1880-as években vásárolta meg új otthonát, a mostani múzeumot, melynek kertje már akkoriban is Pest egyik legszebbjének számított. Hoppot első ázsiai utazása során teljesen elbűvölte a buitenzorgi (Bogor, Indonézia) botanikus kert, ez inspirálta, hogy Andrássy úti otthona körül is hasonlót hozzon létre. A kert ingyenesen látogatható a múzeum nyitvatartási ideje alatt, itt írtunk róla hosszabban.
(Borítókép: Ladóczki Balázs – We Love Budapest)

Most előrendelheted
a We Love Budapest új könyvét!
Nagy hírünk van, nemsokára könyvünk jelenik meg! Nem kevesebbre vállalkoztunk a We Love Budapest újságíróiként, mint hogy megírjuk Budapest mind a 23 kerületének történetét.
A színes grafikákkal és fotókkal illusztrált könyvet itt most elő is rendelhetitek, hogy biztosan ne maradjatok le róla!
hirdetés