A langyos júniusi esték tán legszebb jelensége a szentjánosbogarak rajzása, vagyis a párzási időszak, amikor az állatkák apró, szálldosó fénypontokként ragyogják be az éjszakát. Összegyűjtöttük, mely helyeken figyelhetjük meg a jelenséget.

A júniusi éjszakák varázslatos jelensége a szentjánosbogarak rajzása. Az állatka Keresztelő Jánosról kapta a nevét, mivel rajzása általában június második felében, a szent ünnepe, Szent Iván napja körül a legaktívabb. A néphit szerint az apró fénycsóvák föld alá rejtett kincs helyét mutatják, melyet ki lehet ásni ezen a napon. A kincs persze csak legenda, az egyébként jelentéktelen külsejű állatka valójában a luciferin nevű pigment segítségével bocsát ki sárga vagy zöld fényt, ami az anyag oxidálódásával jön létre, a folyamatot pedig egy enzim katalizálja. A szentjánosbogárfajokra, amelyek közül Magyarországon három él, jelentős ivari dimorfizmus jellemző (a nemek külseje nagyban eltér), a röpképtelen nőstények a földön világítva hívják fel magukra a repkedő hímek figyelmét. A párzás után a hím elpusztul, a nőstény pedig még három napig él, ezalatt lerakja a petéket, de nem világít tovább.

Az esemény erdők szélén, mezőkön, patakpartokon, általában párásabb helyeken figyelhető meg. Fontos azonban, hogy a megfigyeléskor tartsuk be az erdei etikettet, az állatkák ugyanis csak akkor világítanak, ha csendben vagyunk, illetve – mivel a nőstények a földön találhatók – különösen fontos, hogy ne hagyjuk el a kijelölt útvonalakat! Sőt, ha tehetjük, akkor ne magunk vágjunk neki az esti rengetegnek, hanem válasszunk egyet az arborétumok, a kirándulóhelyek vezetett sétái közül! Vegyük figyelembe, hogy a természet közelében járunk majd, így a helyszínek között akadnak olyanok, ahol kártyás fizetésre nincs lehetőség, vagy akadozhat a rendszer, jobban járunk tehát, ha a belépő árát készpénzben visszük magunkkal.

Alcsúti Arborétum

Érdemes ellátogatni a Budapesttől nagyjából fél óra autóútra lévő Alcsúti Arborétumba, hogy megfigyelhessük a szentjánosbogarak rajzását. Június 23-a óta esténként 3 csoportban vehetünk részt a vezetett túrákon, amelyekre 3600 forintért válthatunk teljes árú jegyet. Érdemes korábban elindulni és készpénzt vinni magunkkal, turisták beszámolója szerint ez az egyszerűbb megoldás.  

További infók itt 

Agostyáni Arborétum

Június 29-től érdemes ellátogatni Tata környékére is, mert a vizekben és erdőkben gazdag vidéken több helyen is megfigyelhetők a világító rovarok. Egyik legszebb ezek közül az Agostyáni Arborétum, ahol június 29-ig 21 és 23 óra között figyelhetjük meg a szentjánosbogarakat. A programra 3000 forintért válthatjuk meg a teljes árú jegyet, indulás előtt érdemes az esemény részleteit a Facebookon áttekinteni.

További infók itt

Diósjenői Erdei Szabadidőpark

Június 28-ig Diósjenőn is gyönyörködhetünk a fénylő rajzásban, amelyre idén először szervezett program formájában várják a látogatókat. Az eseményre kötelező előre regisztrálni az [email protected] e-mail-címen, ám a 2000 forintba kerülő túrák csak akkor indulnak, ha minimum 10 fő jelentkezik rájuk.

További infók itt

A cikkben szereplő képek csak illusztrációk, a rajzás mértékét nem lehet előre megállapítani. 

(Borítókép: Getty Images) 

Most előrendelheted
a We Love Budapest új könyvét!

Nagy hírünk van, nemsokára könyvünk jelenik meg! Nem kevesebbre vállalkoztunk a We Love Budapest újságíróiként, mint hogy megírjuk Budapest mind a 23 kerületének történetét.

A színes grafikákkal és fotókkal illusztrált könyvet itt most elő is rendelhetitek, hogy biztosan ne maradjatok le róla!

hirdetés

Címkék